Topielec - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz rozpoczynający tom „Łąka” (1920) i cykl „W zwiewnych nurtach kostrzewy”.

Topielec, przedtem wędrowiec, przebył świat wzdłuż i wszerz, ale znęcony tajemnicą istnienia zapragnął jeszcze zwiedzić go „w głąb”. Spotkał „demona zieleni” (mamy tu zabieg personifikacji), który zaprowadził go tam, gdzie człowiek przestaje być człowiekiem.

Niezwykły bohater, Topielec, to jedna z wielu fantastycznych postaci Leśmiana. Należy on do wielkiej rodziny powołanych przez poetę baśniowych postaci o imionach „znaczących” i będących wyrazem jego słowotwórczej inwencji. Ich imiona, (takie jak: Znikomek, Srebroń, Zmierzchun, Śnigrobek), to poetyckie metafory, akcentujące jakąś zasadniczą cechę czy funkcję tych postaci w fantastycznych utworach lirycznych. Nie jest to zwykły topielec, lecz „topielec zieleni”, który w poszukiwaniu sensu istnienia przekracza coraz to inne przestrzenie. Próbuje poznać istotę świata, lecz demon zaprowadza go do miejsca, w którym przestaje istnieć jako człowiek, z jego cielesnej formy pozostają jedynie zwłoki, ów topielec zieleni.

Wiersz ten obfituje w neologizmy leśmianowskie: tajemny bezśmiech, wonne niedowcielenie, zamrocz paproci, bezświat zaroślii, bezbrzask głuchy. Neologizmy Leśmian wiąże zawsze w większą metaforyczną całość, słowa te mają swoje znaczenie w kontekście konkretnego utworu, nie funkcjonują one w izolacji. Poeta tworząc nowe słowa łączy ze sobą wyrazy często o dalekim znaczeniu lub przeciwstawne, na przykład bezśmiech, bezbrzask czy bezświat, przedrostek bez- informuje, że czegoś nie ma, czegoś brakuje, w tym śmiechu, świecie, brzasku. Również główny bohater, jakim jest topielec, nie jest zwykłym topielcem, a znaczenie jego nazwy, metafory „topielec zieleni”, wyjaśnia dopiero cały wiersz.

Utwór ten napisany jest w sposób ciągu (stychiczny), występują rymy żeńskie, parzyste (aa bb). Widać w nim leśmianowskie dążenie do rytmiczności, jest to bowiem wiersz sylabotoniczny, trzynastozgłoskowy, ze stałą średniówką po siódme sylabie.
Wiersz sylabotoniczny – wiersz równozgłoskowy (taka sama liczba sylab w każdym wersie) ze stałym miejscem sylab akcentowanych (w każdym wersie akcent pada na tę samą sylabę).
Średniówka – stały, wewnątrzwersowy, międzywyrazowy dział występujący w wersach składających się z co najmniej ośmiu sylab.


Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Urszula Kochanowska - wiadomości wstępne
2  Pan Błyszczyński - analiza
3  Dziewczyna - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Topielec - analiza i interpretacja


 • Większość tych wielkich twórców to psychicznie chorzy i pijacy, jak kogoś to interesuje to proszę bardzo ale nie powiinni do tego zmuszać wszystkich. Na j.polskim powinno się uczyć przydatnych rzeczy jak wymowa, umiejętność pisania wypracowań itd. ciekawy jestem jak jest w innych krajach...
  poeta (dup {at} )

 • Gdyby nie te "tranzystorki" o których wspomina kolega Paweł i ludzie o ścisłych umysłach, którzy raczej nie przepadają za naukami humanistycznymi, to nadal wszyscy miłośnicy literatury siedzieli by teraz przy świecach i czytali pożółkłe książki* a nie korzystali z komputerów i stron internetowych, przy tworzeniu których umiejętność interpretowania wierszy na niewiele się może zdać. To wy powinniście być wdzięczni ludziom którzy stworzyli ten portal, dzięki czemu użytkownicy Internetu (m.in. Wy Wielcy Humaniści przed którymi my padamy na kolana) mogą rozwijać swe pasje i dzielić się spostrzeżeniami. Skoro macie taką wielką wiedze i umiecie analizować i interpretować wiersze to może powinniście się tą wiedza podzielić a nie nakazywać wszystkim którzy się tym „interesują” z przymusu, szukać szczęścia na portalach fizycznych. Skoro Wy korzystacie z osiągnięć nauk ścisłych to możecie także zrobić coś by ułatwić życie ludziom którzy mają tak znaczny wpływ cała cywilizacje. A teraz Kika słów do „Anonima”… czy aby na pewno społeczeństwo w XXI w. bardziej kształtowane jest przez literaturę „piękną” czy telewizje i Internet? Dla mnie odpowiedź jest oczywista społeczeństwo kształtuje to co jest dla niego bardziej dostępne i przystępne. Weźmy chociaż język jakim posługujemy się gdy rozmawiamy pisząc na gg czy irc.. tam nie tylko nie używa się poetyckich zwrotów… tam nawet nie używa się polskich znaków. Czy to dobrze?? Pewnie nie jednak jedno jest pewne, teraz dla ludzi nad formą przekazu ważniejsza jest jej szybkość i prostota a wydumane zdania pełne epitetów na pewno tego nie zapewniają. Osobiście nigdy nie zajrzał bym na tą stronę gdyby nie konieczność przygotowania się na jutrzejsze zajęcia, uważam, że zamiast marnować czas na zastanawianiu się nad tym „co poeta miał na myśli” mógł bym ten czas spożytkować z znacznie lepszy sposób być może pracując nad czymś co i Wam moi drodzy humaniści by się kiedyś przydało.
  Mateusz (mateusz-xxxxx {at} wp.pl)

 • oj mylisz się, to nie są pierdoły.stosunek niektórych do poezji jest taki a nie inny, bo ludzie nie mają czasu się nad nią zastanowić. analiza poezji to analiza życia- a to jest wyższe w hierarchii niż analizowanie zadań matematycznych, których odpowiedzi są zawsze te same niezależnie od matematyka :)
  ticket (ner {at} autograf.pl)

 • Kolega Leśmian to wielkim artystą był i mam nadzieje nie podlega to dyskusji bo żeby tak ogarnąć to co się chce to trzeba być na niezłej fazie a mało jest ludzi co w takim swtanie dadzą trzymać długpis w ręce. To byli właśnie młodopolanie, wyobraźcie sobie kolesia który jest tak najarany że wydaje mu się że wtapia się w zieleń polany a jego ciało zostaje na trawie bo umysł się już "rozkrzaczył" i "odrzeczewistnił" i już jest łatwiej wiersza zrozumieć. A dlaczego Topielec h.. mo że to nie narkotyki były tylko coś wyskokowego. Mam nadzieje że będzie wam łatwiej zroumieć leśmanowską filozofię jak podjedziecie do tego w swój oryginalny sposób :)
  Wojciech (mecinka2000 {at} yahoo.com)

 • Ty baranie bezmózgi, szara maso bezrefleksyjna, szczurze w owczym pędzie, zdehumanizowany chytry bankowcu, jeżeli nie potrafisz przeżywać poezji, to nie rozumiesz istoty człowieczeństwa. Będziesz bogaty, będziesz się rozbijał brykami, zaliczał panienki, obżerał hamburgerami, ale pozostaniem głupi, ślepy i głuchy. Człowiek potrafi być najpiękniejszym stworzeniem na ziemi, jak i najohydniejszym, Ty jesteś tym drugim.
  Misiek ()

 • Tylko jedno słowo komentarza do sceptycznych ocen poezji dwóch panów: ŻAL. Polski wymiata :] Szczególnie z poezji to właśnie Leśmian, jeszcze Tuwim i Norwid. Już za kilka godzin maturka, połamania piór ^^
  DoMinik (d_jerzy {at} yahoo.com)

 • popieram kolegę . to są same pierdoły i uczenie się co jakiś śmieszny pan poeta napisał w danym wymyśle swojej chorej psychiki jest bez sensu i w ogóle nie rozwija ;p
  paul ()

 • Dyskusje na temat jakie nauki są ważniejsze jest bez sensu. Jakby nie było matmy fizyki i chemii to byście drodzy humaniści nawet nie mieli ubrań, tylko nosilibyście skóry ze zwierząt, nie mówię już o budowie domów. Nawet nie potrafilibyście zważyć czegokolwiek, ale żyjcie dalej w niewiedzy. Dopiero jak nadchodzą kataklizmy i tragedie to cały świat idzie do naukowców z prośbą o pomoc. Historycy powinni wiedzieć - II wojna światowa, radary dla Brytyjczyków. Przydałoby sie wiedzieć coś o ziemi, na której żyjecie a nie klepać na pamięć wiersze Słowackiego, który wielkim poetą był :D
  hp ()

 • Dla każdego co innego jest "pierdołą". Dla mnie to biologia. Dla Ciebie język polski. Nie trzeba o tym mówić wszem i wobec, zwłaszcza, że coś chyba jednak sprowadziło się na tę stronę...
  vege ()

 • Jak ktoś nie ma szacunku dla nauk humanistycznych to po co w ogóle żyje w społeczeństwie, które posiada swoją kulturę i historię. może wejdź sobie na stronę http://www.zosia.piasta.pl/tantra.htm
  Anonim ()

 • to po co wchodzisz na strony z "bezużytecznymi" rzeczami? wejdź sobie na jakiś portal fizyczno-chemiczno-geograficzno...etc a tutaj się nie wypowiadaj, poezja kształtuje człowieka lepiej niż krojenie żab, liczenie kasy i zabawa w tranzystorki
  Paweł ()

 • Więc po co tu wchodzisz jeżeli to są dla Ciebie bezużyteczne informacje? Ten wiersz nie został napisany przez "kogos sto lat temu", tylko przez Bolesława Leśmiana (dla odświeżenia informacji z liceum- najoryginalniejszy poeta XX wieku). Wisława Szymborska mówi o nim, że "to poeta wciaż do końca nie odkryty". Nawet mi się nie chce argumentować ważności ogólu całej literatury i jej twórców, bo każdy inteligentny człowiek "sto lat temu" to zrozumiał.
  alibaba ()

 • i co z tego, że ok. 100 lat temu?! jednego interesują wiersze, drugiego fizyka i matematyka. Dobrze, że każdy jest inny. Ale co to za podejście, że wiersze Leśmiana to pierdoły. Zastanów się zanim coś napiszesz!!
  Just (dzasti88 {at} interia.pl)

 • zamiast analizowac jakies wiersze pisane przez kogos sto lat temu lepiej sie pouczcie zyciowych rzeczy jak fizyka, chemia, geografia, matematyka czy biologia a nie bezuzytecznych pierdol
  bobak (piotr {at} wp.pl)


Tagi: