PRZYGODA PIĄTA - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tłuścioch przyjaźnie uścisnął mi obydwie dłonie i porwawszy wiszącą na ścianie kołatkę uderzył nią w gong ponad drzwiami. Na przeciągły, melodyjny i echami nasycony dźwięk gongu zjawił się we drzwiach rzeczywisty Kalebas.

Tłuścioch szeptem dał mu odpowiednie zlecenia - i po chwili stół uginał się pod brzemieniem rzeczywistych, namacalnych, dotykalnych potraw.

Podczas gdym pożerał potrawę - zda się - dwudziestą czwartą, weszła do pokoju cudowna Stella, córka tłuściocha. Była piękna bez zarzutu, lecz miała jedną wadę, mianowicie zbytnią otyłość, którą po ojcu odziedziczyła. Otyłość ta wszakże nie koślawiła jej urody, ponieważ ruchy miała niezwykle zręczne i zwinne, ruchy wiotkiej i smukłej dziewczyny. W jedzeniu lubowała się tak samo jak ojciec l posiadała podniebienie tak samo wytrawne.

- Jest to cudzoziemiec, któremu z powodu rozmaitych okoliczności przyobiecałem twoją rękę - rzekł tłuścioch wskazując mię swej córce. - Czy nie masz nic przeciwko temu?

- Nie mam nic przeciwko temu - odrzekła rumieniąc się i spuszczając oczy.

- Pragnę, aby ślub wasz odbył się jutro. Czy zgadza się to z twoją wolą?

- Niezupełnie... - zauważyła nieśmiało Stella. - Wolałabym, aby nasz ślub odbył się dziś jeszcze.

- Nie mam nic przeciwko temu - odpowiedział z kolei tłuścioch.

- Chciałabym jednak wiedzieć, jak się na mój pośpiech zapatruje ów miły ze wszech miar cudzoziemiec? - szepnęła Stella zerkając na mnie.

- Nie mam nic przeciwko pośpiechowi - odparłem pożerając gwałtownie potrawę, którą mi przed chwilą właśnie podał Kalebas.

Po zjedzonym obiedzie, nie zwlekając ani chwili poślubiłem piękną, aczkolwiek zbyt otyłą Stellę i zamieszkałem w pałacu dobrodusznego tłuściocha.

Stella oprócz otyłości miała, jak się okazało, jeszcze jedną wadę, mianowicie cierpiała na bezsenność.

Dzięki owej bezsenności posłyszała dźwięki złotej lutni, na której grała mi we śnie Urgela.

- Cóż to za dźwięki dobywają się z twego snu? - spytała mię pewnego razu. - Od dawna już chciałam cię o to zapytać, ale jakoś zapominałam.

Opowiedziałem jej całą przygodę z Urgelą.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


  Dowiedz się więcej
1  Topielec - analiza i interpretacja
2  Dusiołek - interpretacja
3  Dusiołek - analizaKomentarze
artykuł / utwór: PRZYGODA PIĄTA    Tagi: