Topielec - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz rozpoczynający tom „Łąka” (1920) i cykl „W zwiewnych nurtach kostrzewy”.

Topielec, przedtem wędrowiec, przebył świat wzdłuż i wszerz, ale znęcony tajemnicą istnienia zapragnął jeszcze zwiedzić go „w głąb”. Spotkał „demona zieleni” (mamy tu zabieg personifikacji), który zaprowadził go tam, gdzie człowiek przestaje być człowiekiem.

Niezwykły bohater, Topielec, to jedna z wielu fantastycznych postaci Leśmiana. Należy on do wielkiej rodziny powołanych przez poetę baśniowych postaci o imionach „znaczących” i będących wyrazem jego słowotwórczej inwencji. Ich imiona, (takie jak: Znikomek, Srebroń, Zmierzchun, Śnigrobek), to poetyckie metafory, akcentujące jakąś zasadniczą cechę czy funkcję tych postaci w fantastycznych utworach lirycznych. Nie jest to zwykły topielec, lecz „topielec zieleni”, który w poszukiwaniu sensu istnienia przekracza coraz to inne przestrzenie. Próbuje poznać istotę świata, lecz demon zaprowadza go do miejsca, w którym przestaje istnieć jako człowiek, z jego cielesnej formy pozostają jedynie zwłoki, ów topielec zieleni.

Wiersz ten obfituje w neologizmy leśmianowskie: tajemny bezśmiech, wonne niedowcielenie, zamrocz paproci, bezświat zaroślii, bezbrzask głuchy. Neologizmy Leśmian wiąże zawsze w większą metaforyczną całość, słowa te mają swoje znaczenie w kontekście konkretnego utworu, nie funkcjonują one w izolacji. Poeta tworząc nowe słowa łączy ze sobą wyrazy często o dalekim znaczeniu lub przeciwstawne, na przykład bezśmiech, bezbrzask czy bezświat, przedrostek bez- informuje, że czegoś nie ma, czegoś brakuje, w tym śmiechu, świecie, brzasku. Również główny bohater, jakim jest topielec, nie jest zwykłym topielcem, a znaczenie jego nazwy, metafory „topielec zieleni”, wyjaśnia dopiero cały wiersz.

Utwór ten napisany jest w sposób ciągu (stychiczny), występują rymy żeńskie, parzyste (aa bb). Widać w nim leśmianowskie dążenie do rytmiczności, jest to bowiem wiersz sylabotoniczny, trzynastozgłoskowy, ze stałą średniówką po siódme sylabie.
Wiersz sylabotoniczny – wiersz równozgłoskowy (taka sama liczba sylab w każdym wersie) ze stałym miejscem sylab akcentowanych (w każdym wersie akcent pada na tę samą sylabę).
Średniówka – stały, wewnątrzwersowy, międzywyrazowy dział występujący w wersach składających się z co najmniej ośmiu sylab.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Urszula Kochanowska - wiadomości wstępne
2  Dwoje ludzieńków - interpretacja
3  W malinowym chruśniaku - interpretacjaKomentarze: Topielec - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-16 19:32:42

Poezja jest dla ludzi, którzy chcą w zyciu zobaczyć nie tylko to co widać gołym okiem i jest w pełni rzeczywiste ale także to co wywodzi sie z naszej podświadomości i psychiki . Odzwierciedla to zarazem naszą dusze .Te pare wersów mogą stworzyć czasem inny świat, do którego człowiek dąży przez całe życie.Nie lekceważmy zatem tego co stworzyli ludzie , którzy zostali za to nie bez powodu docenieni .


2018-08-12 23:19:41

Większość tych wielkich twórców to psychicznie chorzy i pijacy, jak kogoś to interesuje to proszę bardzo ale nie powiinni do tego zmuszać wszystkich. Na j.polskim powinno się uczyć przydatnych rzeczy jak wymowa, umiejętność pisania wypracowań itd. ciekawy jestem jak jest w innych krajach...


2012-01-22 15:50:54

Poezja w żaden sposób nie uświetnia człowieka. Jedynie dążenie do rozwoju i osiągania intelektualnych granic ma sens. Analiza cudzych myśli i docenianie "piękna ulotnych słów" jest nic nie warte. Do czego przyczyniły się wiersze, ile wielkich odkryć dzięki nim powstało (zdecydowanie niewiele). Pozdrawiam umysły ścisłe :) Bardziej przyziemnie: ciekawe czy rozpływaniem się nad wierszami uratujecie ludziom życia "Humaniści" !


2011-12-29 16:48:50

Mój umysł jest ścisły, ale nigdy nie zamknęłam się na sprawy poezji. Po poznaniu biologizmu człowieka, zauważam, że to właśnie wrażliwość świadczy o naszym czlowieczeństwie. Nie pozbawiajmy się jej.


2011-12-01 18:12:32

Drodzy humaniści, apeluję - nie traćcie swojego czasu na dyskusje z ludźmi, którzy uważają, że umiejętność programowania czy doktorat z fizyki sprawiają, że ich wartość jako ludzi stawia ich ponad resztą populacji.
Streszczenia książek
Tagi: