Bolesław Lesmian - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Urodził się w Warszawie w 1877 (podaje się jeszcze datę 1879). Właściwe jego nazwisko brzmiało Lesman. Rodzice Leśmiana należeli do inteligencji pochodzenia żydowskiego. W latach szkolnych przebywał w Kijowie, gdzie ukończył gimnazjum klasyczne i wydział prawa na Uniwersytecie Św. Włodzimierza. Brał czynny udział w życiu artystycznym tamtejszej Polonii, a młodość spędzona na Ukrainie nie pozostała bez echa w jego twórczości. Miały tu wpływ zarówno prądy intelektualne i artystyczne, jak również pejzaże i realia wzięte z otaczającej rzeczywistości.

Poezja Leśmiana jest programowo pozahistoryczna i stroni od nazw geograficznych, mimo to możemy uważać go za jednego z ostatnich poetów szkoły „ukraińskiej”, do której należeli też w romantyzmie Antoni Malczewski, Seweryn Goszczyński, Bohdan Zalewski, Juliusz Słowacki, a w wieku dwudziestym, obok Leśmiana – Jarosław Iwaszkiewicz i Józef Łobodowski.

Leśmian debiutował prawdopodobnie w 1895 roku wierszem „Sekstyny” ogłoszonym w „Wędrowcu”. Podpisuje go jeszcze Lesman, ale od 1897 roku wiersze jego noszą już spolszczone nazwisko – Leśmian.

W 1901 roku przybywa do Warszawy. W roku 1903 wyjeżdża w podróż artystyczną. Jedzie przez Niemcy i zatrzymuje się na dłużej we Francji (Paryż) – zostaje tam do 1906 roku. W 1905 roku zawiera małżeństwo z osiemnastoletnią malarką, Zofią Chylińską, z którą będzie miał dwie córki.

W pierwszym okresie twórczości wiąże się Leśmian z tłumaczem, propagatorem symbolizmu w Polsce, Zenonem Przesmyckim (Miriamem), i jego znaczące wystąpienie na forum literackim następuje w redagowanym przez Miriama piśmie „Chimera”. Zarówno osoba Miriama jak i program „Chimery” wywrą duży wpływ na Leśmiana. Będzie to symbolizm Przesmyckiego, tłumaczenia pieśni ludowych różnych narodów dokonane przez Edwarda Porębowicza (ukazujące się na łamach pisma), jak również odkrycie przez Miriama i jego pismo twórczości Norwida, co w poezji Leśmiana zaowocowało zainteresowaniami słowotwórczymi.

W 1911 jest Leśmian współzałożycielem eksperymentalnego i nowatorskiego Teatru Artystycznego w Warszawie. Nieco wcześniej kontaktuje się z poetami rosyjskimi i pisze także po rosyjsku, ogłaszając swoje wiersze w czołowych rosyjskich czasopismach literackich.

Pisze w tym czasie pierwszy tom swoich poezji „Sad rozstajny” (1912), jak również oryginalne parafrazy bajek i legend wschodnich „Klechdy sezamowe” (1913), „Przygody Simbada żeglarza” (1913), przetłumaczył też „Opowieści nadzwyczajne” Edgara Allana Poe’go (1913).

W latach 1912-1914 przebywał we Francji. Pisał w tym czasie, oparte na folklorze polskim, „Klechdy polskie” wydane dopiero po drugiej wojnie, w Londynie, w 1956 roku.

W czasie wojny mieszkał w Łodzi, gdzie był kierownikiem literackim Teatru Polskiego. Po zakończeniu wojny otrzymał, w 1918 roku, notariat w Hrubieszowie, tam pozostał do 1922 roku, potem przeniósł się do Zamościa, a w 1935 – do Warszawy.

W Hrubieszowie przygotował do druku „Łąkę” (1920), najwybitniejszy tom poety, a w Zamościu pisał utwory, które weszły do następnego tomu wierszy, „Napój cienisty” (1936), ostatniego zbioru wydanego za życia poety.

Zmarł w 1937 roku, a w rok po jego śmierci ukazał się ostatni tom poezji: „Dziejba leśna” (1938).

Nie doceniany przez współczesnych poeta zaczął wzbudzać zainteresowanie na początku lat trzydziestych. W 1933 powołano go na członka Polskiej Akademii Literatury, a po wydaniu „Napoju ciernistego” jego popularność znacznie wzrosła. Zainteresowanie jego twórczością nie gaśnie po dziś dzień.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  W malinowym chruśniaku - interpretacja
2  Dwoje ludzieńków - interpretacja
3  Urszula Kochanowska - interpretacjaKomentarze: Bolesław Lesmian - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: