Dziewczyna - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W balladzie tej podmiot liryczny jest ukryty (liryka pośrednia) i występuje w roli narratora, osoby stojącej z boku, która opowiada, jak gdyby wszystko widziała na własne oczy.

Wiersz stroficzny, składający się z dwudziestu dystychów (zwrotek dwuwersowych), z rymami parzystymi (aa bb), żeńskimi.

Znajdują się tu również neologizmy Leśmiana: głos zaprzepaszczony, daremny ramion sprzęg i usił, oddali ciała swe na strwon, powymarły, niewiadomość i zatrata.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Topielec - analiza i interpretacja
2  Cechy charakterystyczne twórczości
3  Pan Błyszczyński - analizaKomentarze
artykuł / utwór: Dziewczyna - analiza i interpretacja


  • Nie odebrałam wiersza w taki sposób. Utwór bardziej dotyka sfery umysłu ludzkiego, egzystencji i przemijania człowieka. Interpretacja, wydaje mi się, nie do końca wyczerpała temat, powinna być bardziej dogłębna.
    mmmm ()

  • Bardzo dobra interpretacja -gratuluje! ...tak, zycie to jedno wielkie misterium, ktore staramy sie za pomoca naszych zmyslow zrozumiec, wytlumaczyc, poznac. A przeciez "jest jeszcze (...) inna materia! Ta, z której zbudowane są nasze sny, promienie słońca... I odbicie w lustrze zdziwione, niepewne, z której strony jesteśmy my prawdziwi... I nasze marzenia." I chyba trzeba sie z tym po prostu pogodzic, ze wielu rzeczy nie poznamy i nie zrozumiemy NIGDY. ...chociazbysmy mieli nie wiem jakie wyobrazenie o naszym intelekcie ;)
    slawek (post-officewijcik {at} t-online.de)

  • Dobra interpretacja wiersza Czytając go odebrałam go zupełnie inaczej i wolę zostac przy wlasnych refleksjach...tych na tematy czysto egzystencjonalne rowniez PozdrOFFka;)
    paulina (malin {at} onet.eu)


Tagi: